13 Ağustos 2020 Perşembe

Meteor Scatter için MSHV Program Kullanımı - 2

 İlk yazıda temel olarak programın kullanımından bahsettim.

Şimdi VHF te bir QSO nasıl yapılır ondan bahsedeceğim.

Meteor Scatter için en iyi zaman aralığı sabaha karşı, 4-5 civarı. Meteor yoğunlukları en yüksek bu zaman diliminde oluyor. Sabah 10-11 e kadar da devam ediyor. Bu saatten sonra azalsa da, Büyük meteor yağmurları sırasında yine de QSO yapmaya yeterli meteor bulunabiliyor.


Öncelikle meteor Scatter QSO yapmanın iki temel yolu var. Random yani rastgele, ya da Sked yani randevulaşarak.


Random QSO için, her modun bir genel çağrı frekansı vardır..

Örneğin FSK441 için 144.370Mhz, MSK144 için 144.360 MHz.(SSB olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım..Bu frekanslarda FM görüşme kesinlikle yapılmaz) 

Anten yönü olarak ta en fazla amatörün bulunduğu Avrupa yönüne doğru anteni çeviriyorum..

Meteor Scatter da elevation yani yükseklik açısına ihtiyacınız pek yok. Sadece azimuth ayarı yeterli oluyor.

Eğer istasyon yakın ise (1000 km altı) MSHV programında görebileceğiniz HotA ya da HotB yönüne çevirmek daha iyi olabiliyor.

Bu direkt olarak o istayona dönmek yerine biraz açı verip, meteor yansıtma olasılığını arttıran bir yöntem. Ama şart değil. Genelde direkt konuşulacak istasyona anten çevrilip QSO gerçekleştiriliyor.

Mesafeler de, 500-550 km den başlayıp 2000 km'ye kadar çıkabiliyor. 2000'in üzeri nadir olsa da imkansız değil.

 

MSK144 yapacağımızı var sayalım.

Telsizimizi 144.360 frekansına alıyoruz.

MSHV programında üstteki mod kısmında MSK144 seçiyoruz. 

Auto Dec veya RT Dec seçeneğini işaretliyoruz(RT Dec daha iyi çalışıyor bence) 

Doğuda olduğuuz için TX First seçeneğini işaretliyoruz.

Tx6 buttonuna (ekranın alt sağ kısmında) basıyoruz.

Eğer telsiz/bilgisayar bağlantılarımız tamam ise, cihazımızın 30 saniye boyunca TX yaptığını fark edeceksiniz. 

Sonraki 30 saniye ise cihaz dinlemeye geçer. Size cevap verecek bir istasyon olana kadar bu şekilde devam edilir. 

herhangi bir istasyon size cevap verdiğinde ise mouse ile bu çağrı işareti işaretlendiğinde, otomatik olarak rapor çağrı işareti vs oluşturulur.

Sıra size geldiğinde de TX yapılır. 

Bir bilgi, ASeq seçeneği seçili olursa (Ana ekranda- GEN MSG düşmesinin üstünde) FT8 de olduğu gibi QSO otomatik olarak tamamlanana kadar devam eder.

Aşağıda büyük bir meteor geçişi sonrası ekrandaki decodeları ve sinyal seviyelerini görebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, 20:09:30 da birden fazla istasyonun sinyalini çözmüşüm.

Alttaki kısımda, Time saati,  T: periodun kaçıncı saniyesinde çözüldüğü, dB duyulan sinyal gücünü, DF, karşı tarafın sinyali ile bizim telsizimizin frekans farkını göstermekte.

mesajlardan anladığımız ise, OM7CM istasyonunun  UT5VD yi çağırdığı, OK2WO ve OK1AAM istasyonlarının CQ gönderdiği, 9A5ID'nin ise karşı istasyona sinyal raporu gönderdiği.
Bir alttaki ekran görüntüsünde ise, SP9XWL istasyonuna yaptığım çağrıyı görüyorsunuz.
Mouse ile o satırı seçtiğimde otomatik olarak, hem karşı tarafın locator bilgisini hem de çağrı işaretini doldurdu. Locator bilgisinden, karşı istasyonun benden kaç derece ve kaç km uzakta olduğu bilgisini otomatik olarak hesapladı.
Eğer yönlü bir anteniniz var ise, anteninizi buradaki azimuth açısına uygun çevirebilirsiniz. Rotor yok ise, anteninizi bu istasyonların ağırlıklı bulunduğu Avrupa yönüne çevirmeniz yeterli olacaktır.mesajlardan göreceğiniz gibi, QSO bir kaç adımdan meydana geliyor. Karşı tarafı çağırma (TX1)

Karşı tarafı ilk duyan istasyonun TX2 ile yanıt vermesi...

Karşıdan TX2 yani raporu duyan istasyonun , TX3 e geçip R+20 gibi cevap raporu göndermesi,

TX3 ü duyan istasyonun ise, Tx4 ile qso yu bitirmesi.


Yani başlangıçta her iki istasyon da TX1 ile başlarken,

İlk duyan TX2 TX4, ikinci duyan ise TX3 TX5 mesajlarını göndermekte.

Aseq seçili ise bu süreç otomatik gerçekleştirilmekte.Meteor Scatter'da görüşme süreleri bir QSO'nun maksimum 60 dakika sürmesi yönündedir. Yani 60 dakikada bitirilemeyen bir QSO geçersiz olur. 

QSO sırasında, internet üzerinden vs, seni şöyle duydum, böyle duydum.. şimdi şu mesajı gönderiyorum tarzı konuşmalar, QSO yu geçersiz kılar. Tek istisnası, karşı taraftan TX4 yani RR73 mesajı aldığınızda, sizin 73 göndermenize gerek yoktur. Karşı istasyonu bu mesajı aldığınız konusunda bilgilendirdiğinizde QSO tamamlanmış olacaktır.

 Random QSO konusunda son bilgi. 

Aşağıdaki ekran görüntüsünde , bazı çağrıların yanında rakam yazdığını göreceksiniz.

Örneğin CQ 280 S51ZO..

Bu log ben 144.360 ta dinlerken alındı. S51Zo istasyonu TX'ini 144.360 ta yapıyor ama, RX olarak 144.280 frekansını dinliyor demek. Bu istasyon ile görüşmek istiyorsanız, 144.280 e geçip oradan çağırmanız ve orayı dinlemeniz lazım.

Karşı taraf sizin çağırdığınızı duyar duymaz, hem TX hem RX ini 144.280 e geçirecektir. Ve QSo orada devam edecektir.  Yani HF teki gibi split bir görüşmeden ziyade, bir randevulaşma mesajı olarak anlayabiliriz.


 Yukarıda random QSO yapmayı anlattık.

Peki Sked nasıl yapılır?

http://www.on4kst.com/chat/ adresine girilir.

Burada kullanıcınızı oluşturduktan sonra, 

Enter into the 144 & 432 MHz chat here linkine girilir. Buradaki diyalogları bir süre takip ettiğinizde zaten neler konuşluyor neler yapılıyor kolaylıkla kavrarsınız.

Yeni başlayan birisi olduğunuz anlaşıldığında, insanlar sizinle QSO yapabilmek için birbiriyle yarışacaktır. Bu yüzden hiç çekinden olmayın.

Chat sayfası ile ilgili size verebileceğim tek ip ucu

direkt chat penceresine yazdığınız şeyler herkese gider. Ama yazdığınız yazının karşı tarafta bir uyarı yapmasını (meep diyorlar buna) istiyorsanız, "/CQ TA2NC mesaj"  şeklinde başına /CQ yazarak yazmanız yeterli. Burada karşı tarafa , hangi frekans(QRG) hangi mod (fsk msk vs) hangi period ta qso yapacağınızı teyitleşip qso'nıza başlayabilirsiniz.İlk aşamadan anlatacaklarım bu kadar. Daha detay sorular olur ise, buraya yazarsanız cevaplamaktan mutlu olurum.


Bol QSOlar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LNA Nedir niçin kullanmaliyiz..Ya da kullanmalı mıyız?

LNA (Low Noise Amplifier) , Türkçe'de Düşük Gürültülü Yükselteç olarak bilinir. Elektronik ve telekomünikasyon sistemlerinde kullanılan ...